Wizualizacje 3D coraz częściej stanowią standard w prezentacjach projektów. Aktualnie powszechnie wykorzystywane są w branży architektonicznej oraz na rynku deweloperów. Spotykane są jednak również w innych dziedzinach, takich jak prezentacje prototypów produktów, zamiast zdjęć katalogowych, na stronach internetowych czy też jako część większej animacji. Co warto wiedzieć o wizualizacjach 3D? Czy są one przyszłością wirtualnego obrazowania obiektów?

wizualizacja_produktu (4)

Czym są wizualizacje 3D?

Wizualizacja 3D uważana jest za jedną z najbardziej efektownych metod prezentacji różnego typu obiektów – nie tylko architektonicznych, ale także produktów, aranżacji wnętrz czy mechanizmów. Taki sposób prezentacji sprzyja oddziaływaniu na wyobraźnię potencjalnego klienta. Wizualizacje 3D pomagają realistycznie odzwierciedlić różnorodne projekty, zmieniając pomysły oraz rzuty 2D w wirtualną rzeczywistość.

Wizualizacja 3D polega na przedstawianiu danych w geometrycznej lub graficznej formie. Aktualnie jest to najlepszy sposób na prezentację projektów, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Wizualizacje 3D to obecnie doskonały materiał marketingowy. Dlatego też warto zainwestować w fotorealistyczny obraz w wysokiej jakości, który przykuje uwagę potencjalnych klientów – bez względu na branżę, w której ma zostać wykorzystany. Aby otrzymać realistyczne zdjęcia, konieczne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich programów, ale przede wszystkim wiedza na temat wizualizacji 3D.

Wizualizacje 3D obecnie wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia. W niektórych przypadkach trudno jest je nawet odróżnić od zdjęć. Możliwości fotorealistycznych wirtualnych obrazów są nieograniczone. Najczęściej spotykane wizualizacje to: wizualizacje architektoniczne, wnętrz, mebli, scenografii, sklepów, centów handlowych, budynków biurowych, samochodów, jachtów, domów, elektroniki oraz produktów katalogowych.

Jakie są zalety wizualizacji 3D?

Zastosowanie wizualizacji 3D ma wiele zalet. Wśród najważniejszych z nich wymienić można:

Wizualizacje 3D – zastosowanie, rodzaje, zalety

 • Atrakcyjne, realistyczne przedstawienie planowanych inwestycji, w tym obiektów architektonicznych przed rozpoczęciem budowy czy produktów, które jeszcze nie zostały realnie wyprodukowane.
 • Możliwość pokazania obiektu w konkretnych warunkach, np. przy wybranym rodzaju oświetlenia, z padającym cieniem, odpowiednim otoczeniem wokół czy też w towarzystwie innych obiektów, które mogą wpłynąć na atrakcyjność prezentowanego projektu.
 • Możliwość stworzenia wiernego, realnego, trójwymiarowego modelu przestrzeni, który do złudzenia przypomina tradycyjne zdjęcia.
 • Możliwość nanoszenia zmian przed rozpoczęciem realizacji projektu, np. inna konfiguracja mebli, inny sposób oświetlenia lub inny kolor ścian. Wizualizacje 3D pomagają więc w wyborze najlepszej opcji spośród kilku dostępnych.
 • Możliwość nanoszenia zmian oraz wychwytywania błędów na wczesnym etapie projektowania. To z kolei obniża koszty ewentualnych poprawek będących skutkiem nieoczekiwanej zmiany koncepcji.
 • Możliwość pokazania przedmiotu w konkretnej sytuacji, np. mebla w pomieszczeniu, budynku w otoczeniu.
 • Możliwość pokazania jednego produktu w kilku wariantach, np. kolorystycznych, rozmiarowych.
 • Możliwość przedstawienia produktu w sposób idealny, z uwypukleniem wszystkich jego zalet.
 • Możliwość pokazania nawet najdrobniejszych detali przedmiotu.
 • Możliwość inspiracji – wizualizacje 3D pokazują, jak coś można zaaranżować lub wykorzystać w swoim projekcie.
 • Niższe koszty wykonania wizualizacji 3D w porównaniu do organizacji sesji zdjęciowej.

Jak więc można zauważyć, wizualizacje 3D dają wiele możliwości. Dzięki nim można szybko i skutecznie wzbogacić prezentowaną ofertę. Fotorealistyczne obrazy świetnie spiszą się m.in. na stronach internetowych, w tradycyjnych katalogach, jako uzupełnienie projektów oraz we wszelkiego typu materiałach reklamowych. Klient jest w stanie zapłacić więcej, jeżeli zostaje mu zobrazowane działanie konkretnego przedmiotu czy też zostanie mu on zaprezentowany w otoczeniu docelowym.

Wizualizacja 3D umożliwia skuteczniejsze wpływanie na odbiorcę, klienta, sponsora czy kontrahenta. Przyśpiesza proces decyzji, zwłaszcza w przypadku projektów, które bez fotorealistycznych obrazów byłyby zbiorem wyłącznie „suchych” danych oraz rysunków. Zadaniem wizualizacji 3D jest działanie na wyobraźnię odbiorcy.

Jakie są rodzaje ujęć w wizualizacjach 3D?

Podczas tworzenia wizualizacji 3D – w zależności od potrzeb oraz oczekiwanego efektu – mogą być wykorzystywane różne rodzaje ujęć. Najczęściej są to:

 • Ujęcie główne – umożliwiają pokazanie całości inwestycji lub obiektu. Fotorealistyczny obraz może zostać wykonany w otoczeniu studyjnym lub z odpowiednią aranżacją.
 • Ujęcie detaliczne – ma za zadanie pokreślić zalety danego obiektu, np. poprzez ukazanie faktury przedmiotu.
 • Wizualizacje specjalne – wykonywane są z uwzględnieniem konkretnego otoczenia. Ukazują obiekt w zmiennych warunkach, np. w różnym oświetleniu, podczas dnia i nocy, podczas różnych pór roku.
 • Wizualizacje wnętrz – to nie tylko wskazówka, jak stylowo urządzić pomieszczenie. To także świetny sposób na pokazanie przedmiotu w konkretnej aranżacji, np. sofy w salonie.

Wizualizacje 3D wykonywane są w trzech podstawowych formach. Jako:

 • wizualizacja z aranżacją – czyli w konkretnym otoczeniu,
 • studio – czyli w otoczeniu niczym w studio fotograficznym,
 • animacja 3D – czyli w formie krótkiego filmu, czasami uzupełnionego o dźwięk.

Jak wykonuje się wizualizacje 3D?

Wiele osób zastanawia się, jak wykonywane są idealne wizualizacje 3D. Proces tworzenia fotorealistycznych grafik podzielony jest na kilka etapów. Wymaga to zastosowania specjalnego sprzętu oraz oprogramowania. Nie obędzie się również bez dużej wiedzy grafika.

Wszystko rozpoczyna się od wymodelowania otoczenia oraz umieszczenia przedmiotów w danej przestrzeni. Następnie należy nałożyć na nie odpowiednie materiały, które będą imitowały faktury i tekstury. Nie należy również zapominać o ustawieniu światła i cienia. Cały proces zamyka renderowanie.

Wizualizacja 3D uznawana jest za nowoczesny i efektowny sposób na zaprezentowanie projektu lub produktu. Dzięki niej możliwe jest zobaczenie efektu jeszcze przed realnym rozpoczęciem prac. Fotorealistyczne obrazy są powszechnie wykorzystywane w marketingu, w celach reklamowych, do pozyskania klientów lub inwestorów. Wizualizacja 3D uważana jest za skuteczne narzędzie prezentacyjne.

wizualizacje_produktu_3d

Translate »